بهبود واژگان مورد استفاده در زبان انگلیسی

بهبود واژگان مورد استفاده در زبان انگلیسی


واژگان، اصلی‌ترین عناصر یک زبان هستند. با گسترش دانش شما نسبت به کلمات، قادر خواهید بود ارتباط بهتر و واضح‌تری داشته باشید. به همین علت است که اکثر زبان‌آموزان در تلاشند تا به بهبود دایره لغات انگلیسی خود بپردازند.

حال برای بهبود واژگان مورد استفاده در زبان انگلیسی چه راهی وجود دارد؟

 

برای این کار 5 روش وجود دارد:

 

بخوانید و گوش دهید

این دو فعالیت به خصوص در صورت مطالعه و گوش دادن به منابع مختلف، فرصت یادگیری کلمات جدید را به شما می‌دهند. از آنجا که شکل زبان، بسته به نوع ابزار مورد استفاده شما، بسیار متفاوت است، خواندن و گوش دادن به طیف گسترده‌ای از این منابع، می‌تواند واژگان شما را بهبود بخشد. توجه داشته باشید که کلمات را به تنهایی مورد توجه قرار ندهید، بلکه به آن‌ها در کل جمله دقت کنید. خواندن و گوش دادن نه تنها شما را در معرض کلمات جدید قرار می‌دهد، بلکه این کار را در فواصل منظم و با به کار بردن لغات در متن انجام می‌دهد؛ که این یکی از مشخصه‌های یادگیری موثر واژگان می‌باشد. در حین انجام این تمرینات، به لغاتی که آن‌ها را بلد نیستید دقت کنید و معنی آن‌ها را بلافاصله در دیکشنری نگردید. سعی کنید معانی آن‌ها را از متنی که در آن استفاده شده حدس بزنید. یک فیلم خوب، یک کتاب خوب و یا یک ویدئوی جذاب در یوتوب می‌توانند ابزار مناسبی برای شروع باشند.

 

دفتر درست کنید

تا الان شما مجموعه‌ای از کلمات جدید را دارید که احتمالا قبل از تسلط بر آن‌ها، اقدام به یادداشت کردن آن‌ها می‌کنید. درست کردن دفترچه‌ای که بتوانید در آن لغات خود را در لیستی از موضوعات تقسیم بندی کرده تا در هر زمان که خواستید به آن‌ مراجعه و از آن‌ها استفاده کنید، همیشه ایده خوبی است. شخصی و عاطفی کردن کلمات، در یادگیری بهتر آن‌ها به شما کمک می‌کند. به علاوه که این دفتر می‌تواند انگیزه مثبتی برای یادگیری کلمات بیشتر ایجاد کند. زیرا با توجه به آن می‌توانید بفهمید که قبلاً چند کلمه جدید آموخته‌اید.

برای یادگیری کلمات جدید، آن‌ها را در دفتری یادداشت کنید.
برای یادگیری کلمات جدید، آن‌ها را در دفتری یادداشت کنید.

 

بازی کنید

بازی کلمات روشی سرگرم‌کننده و بی‌دردسر است که هم برای افزایش سرعت فراخوانی واژگانی که از قبل می شناسید موثر است و هم برای یادگیری کلمات جدید از هم‌بازی‌هایتان در بازی.

شما علاوه بر بازی معروف “جدول کلمات متقاطع”، می‌توانید هر نوع بازی با کلمات را بسازید و با دوستان خود از آن لذت ببرید. اگر شما اهل بازی‌های ویدئویی هستید، می‌توانید با تغییر دادن زبان آن به انگلیسی، یک تجربه زبان‌آموزی ایجاد کنید. با این کار می‌توانید لغات جدید را حین بازی یاد بگیرید. به‌خصوص بازی‌های مبتنی بر داستان که شامل دیالوگ هستند، می‌توانند به مهارت‌های خواندن و مکالمه شما کمک کنند. شما علاوه بر این، فرصت تعامل با افرادی را دارید که خارج از کشور هستند و شما برای رسیدن به یک هدف مشترک، با آن‌ها هم‌بازی می‌شوید.

بازی کلمات، روشی سرگرم‌کننده برای یادگیری کلمات جدید است.
بازی کلمات، روشی سرگرم‌کننده برای یادگیری کلمات جدید است.

 

در گفتگوها شرکت کنید

هدف نهایی در یادگیری یک زبان، استفاده از آن در یک گفتگو است. با انجام این کار، هر چقدر هم که مکالمه ساده باشد، این شانس را خواهید داشت که از واژگان خود استفاده کرده و کاربرد این لغات برایتان واضح شوند. شما می‌توانید با به کار گیری کلمات در زندگی روزمره خود، آن‌ها را تمرین کنید. که این کار به نوبه خود به تسلط بر واژگان شما کمک می کند. در ضمن شما از خود مکالمه هم می‌توانید لغات جدید یاد بگیرید.

 

روش تکرار فاصله‌دار را امتحان کنید

این روش یک تکنیک ذهنی ساده به نام “سیستم تکرار فاصله‌دار” است که بر اساس تحقیق “منحنی فراموشی” Hermann Ebbinghaus، محقق آلمانی، صورت گرفته است. به پیشنهاد او، بهترین روش برای بهبود به خاطر آوردن لغات، تست اطلاعات به صورت مداوم است. پس اگر می‌خواهید لغات جدید یاد بگیرید، عادت کنید که آن‌ها را در زمینه‌ای که در آن قرار دارند توجه کنید. هر روز، یک زمان مشخص برای دوره لغات تعیین کنید. آن هم نه خود لغت به تنهایی، بلکه در یک مثال واضح در جمله.

 

منبع: ejoy-english.com