۸ روش تمرین روزانه زبان در زمان استراحت

۸ روش تمرین روزانه زبان در زمان استراحت


زمان‌بندی مناسب برای تمرین روزانه زبان ، یکی از دشوارترین بخش زبان‌آموزی است. شاید این امر در ابتدا کمی ساده به نظر برسد اما با وجود دغدغه‌های زندگی امروز و لیست کارهای تمام نشدنی، این کار بسیار دشوار است.

در حقیقت شما برای بازیابی اطلاعاتی که قبلا کسب کرده‌اید نیاز به تمرین و ممارست دارید. این تمرین به طور ایده‌آل باید هر روز انجام شود. احتمالا با خواندن این جمله، همه شما متفق‌القول جملاتی از این قبیل خواهید گفت که: “آیا از برنامه شلوغ من خبر دارید؟”، “شوخی می‌کنید؟ متوجه نیستید که من باید زندگی هم بکنم؟”. نگران نباشید. تمرین روزانه زبان قرار نیست کاری طاقت‌فرسا باشد و زمان زیادی از شما بگیرد.

 

زمانی که صرف نوشیدن چای یا قهوه می‌کنید بهترین فرصت برای تمرین زبان است
زمانی که صرف نوشیدن چای یا قهوه می‌کنید بهترین فرصت برای تمرین زبان است

 

شما می‌توانید تمرین‌های کوتاه را در کنار کارهای بزرگی که بخش عمده‌ای از روز شما را به خود اختصاص می‌دهند (مانند کار کردن، تماشای تلوزیون، خرید و کارهای روزانه) انجام دهید. مابین این فعالیت‌ها طی روز، زمان‌هایی هست که به عنوان اوقات استراحت یا بیکاری تلقی می‌شوند و عموما به بطالت و یا چک کردن صفحه فیس‌بوک یا اینستاگرام می‌گذرند. ساده‌تر از آن، زمانی است که صرف نوشیدن چای یا قهوه می‌شود.

شما معمولا هنگام آماده شدن نوشیدنی مورد علاقه‌تان به چه کاری مشغول می‌شوید؟

 

در این مقاله ۸ روش اساسی برای تمرین در اوقات فراغت را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم:

این فعالیت‌ها بیشتر از 10 دقیقه طول نمی‌کشند و در شلوغ‌ترین روزهای کاری نیز روشی عالی برای تمرین‌های روزانه هستند. این تمرین 10 دقیقه‌ای مطمئنا تاثیر چشمگیری در پیشرفت شما خواهد گذاشت.

 

۱. بازی کنید

از آنجایی که یادگیری زبان باید با سرگرمی همراه باشد، بازی‌ها یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان هستند. بازی‌های متفاوتی برای تمرین زبان وجود دارند. مثلا بازی “burrito builder”  که برای زبان‌آموزان اسپانیایی مناسب است.

در عرض پنج دقیقه یا کم‌تر می‌توانید یک مرحله از بازی‌ها را بگذرانید و وارد مرحله بعد شوید. توجه داشته باشید که بازی انتخابی شما باید جهت ارتقا سطح زبانی‌تان موثر باشد. بنابراین بازی‌هایی که فقط صرف برنده شدن باشند از نظر آموزشی مناسب نیستند.

علاوه بر بازی کردن می‌توانید از اپلیکیشن‌های یادگیری زبان استفاده کنید. بسیاری از این نرم‌افزار‌ها بر اساس سطوح مختلف زبانی طبقه‌بندی شده‌اند ‌و در زمان کوتاهی، مثل آماده شدن چای، قابل استفاده می‌باشند. اپلیکیشن‌هایی که از موزیک ویدیو ، تیزر فیلم‌ها و اخبار استفاده می‌کنند، باعث لذت‌بخش شدن یادگیری می‌شوند. این اپلیکیشن‌ها با استفاده از فضای واقعی و محتوای آموزشی به‌روز، امکان یادگیری سریع را مهیا می‌سازند.

نکته اصلی: شما می‌توانید بازی‌های غیر آموزشی مورد علاقه‌تان را تنها با تغییر زبان آن به زبان مورد نظرتان، به یک بازی آموزشی تبدیل کرده و از آن برای ارتقا سطح زبان خود استفاده کنید.

 

خواندن رزونامه به زبان هدف می‌تواند یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان باشد
خواندن رزونامه به زبان هدف می‌تواند یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان باشد

 

۲. روزنامه بخوانید

با خواندن روزنامه می‌توانید از به‌روزترین اخبار دنیا با خبر شوید. علاوه بر این، خواندن رزونامه به زبان هدف می‌تواند یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان باشد. شاید در جایی که زندگی می‌کنید تهیه روزنامه به زبان اصلی کمی دشوار باشد اما با استفاده از اینترنت این امر آسان شده است. شما با جستجوی کلمه روزنامه در کنار زبان دلخواهتان در گوگل می‌توانید به دنیایی از اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

شما می‌توانید موضوعات مختلف روزنامه را بنا به علاقه خود انتخاب کنید تا چیزی که مطالعه می‌کنید برایتان جذاب باشد. به نظر می‌رسد که خواندن روزنامه همزمان با نوشیدن قهوه حس نوستالژی خاصی را القا می‌کند. این طور نیست؟

نکته اصلی: روزنامه‌ها معمولا از زبان ساده استفاده می‌کنند اما به خاطر داشته باشید که کلمات و عبارات جدیدی که معانی آن‌ها را نمی‌دانید در دفتری یادداشت کرده تا بعدا آن‌ها را بررسی کنید.

 

۳. پادکست گوش کنید

گوش کردن به پادکست‌ها روشی کاربردی برای عادت کردن به لهجه زبان مورد نظر است. با این روش می‌توانید لحن و مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. علاوه بر این، گوش دادن به پادکست برای پر کردن اوقات فراغت و بیکاری مثل نشستن در اتوبوس، ‌پیاده‌روی و یا آماده شدن قهوه، بسیار کاربردی است. از دیگر مزایای پادکست‌ها، استفاده راحت و گستردگی موضوعات آن‌ها است که شما می‌توانید فراخور علاقه یا نیاز خود موضوعی انتخاب کنید.

نکته اصلی: بسیاری از پادکست‌های مخصوص آموزش زبان معمولا نسخه نوشتاری هم دارند. این روش بهترین گزینه برای تمرین زبان است چرا که با تلفیق حواس (دیداری و شنیداری) به یادگیری بهتر کمک می‌کند.

 

۴. یادداشت روزانه داشته باشید

پیدا کردن زمان کافی برای نوشتن یادداشت‌های روزانه آن هم به زبانی دیگر، مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه است. اما اگر به آن از جنبه نوشتن لیست کارهای روزانه‌تان نگاه کنید، آسان‌تر به نظر می‌رسد.

وقتی در صف خرید هستید یا منتظرید که صفحه‌ای را پرینت بگیرید و یا در انتظار به جوش آمدن آب هستید، دفتر یادداشت خود را بردارید و یا اپلیکیشن نوت برداری را در موبایلتان باز کنید و جملاتی راجع به روز خود بنویسید. نوشتن جملات ساده هم، قابل قبول‌ است. مثلا لیستی از کارهای ضروری خود به زبان هدف بنویسید و اگر وقت بیشتری دارید جملات بیشتری راجع به نهاری که خورده‌اید و یا دیر رسیدن اتوبوس هنگام رفتن به محل کارتان بنویسید. این تمرین، مهارت نوشتاری شما را در زبان هدف بهبود می‌بخشد و شما را تشویق می‌کند تا در مورد مسائل و اتفاقات ساده در زندگیتان، با زبان مورد نطرتان فکر کنید. علاوه بر این می‌توانید گزارش روزانه خود را در روزهای آتی مرور کنید.

نکته اصلی: فرض کنید که لیست کارهای روزانه خود را به زبان مقصد تهیه کرده‌اید. با این کار مجبورید در طول روز بارها به آن نگاه کنید. همین امر باعث می‌شود کلماتی که در آن استفاده کرده‌اید مدام برایتان مرور شوند.

 

۵. از فلش‌کارت استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌های مرور لغات، یادداشت کردن کلمات جدید همراه با توضیحاتی به همان زبان است که برایتان قابل فهم باشد. می‌توانید فلش‌کارت‌ها را در رنگ‌ها و تصاویر مختلف تهیه کنید. در حالی که منتظر آماده شدن قهوه و یا گرم شدن نهار خود در مایکرویو هستید می‌توانید این فلش کارت‌ها را مرور کرده و حافظه خود را امتحان کنید.

نکته اصلی: می‌توانید فلش‌کارت‌ها را به صورت موضوعی طبقه‌بندی کرده و با این روش بین لغات و اصطلاحات مختلف ارتباط موضوعی ایجاد کنید.

 

۶. فرهنگ لغت را ورق بزنید

ورق زدن فرهنگ لغات، روشی غیرمتداول و کم ارزش برای فراگیری زبان محسوب می‌شود. نکته مهم این است که نباید ذهن خود را با کلمات ثقیل و مبهم ‌پر کنید. در عوض می‌توانید کلماتی را که قبلا یاد گرفته‌اید مرور کرده و یا کلماتی را جستجو کنید که مدت‌ها است به دنبال آن‌ها هستید. ممکن است شما در جستجو و یادگیری حجم بالایی از لغات دیکشنری غرق شوید. بنابراین بهتر است لیستی از کلمات و عبارات تهیه کرده تا تمرکز بهتری روی آن‌ها داشته باشید.

نکته اصلی: بعد از اینکه معنی لغتی را پیدا کردید بهتر است از آن در جمله‌های مختلف استفاده کنید تا بهتر در ذهنتان بماند. می‌توانید این کلمات را به صورت فلش‌کارت نیز تهیه کنید.

 

گفتگو با کسی که به دنبال یادگیری زبانی مشترک با شما است، بسیار موثر است
گفتگو با کسی که به دنبال یادگیری زبانی مشترک با شما است، بسیار موثر است

 

۷. در اوقات استراحت، گروه‌های گفت و گو ایجاد کنید

شروع یک گفتگوی فی‌البداهه در کنار دستگاه قهوه‌ساز و یا آب سرد‌کن، همراه با کسی از همکارانتان که به دنبال یادگیری زبانی مشترک با شما است، بسیار موثر است. در این صورت شما باید خود را موظف کنید که روزی ده دقیقه به زبان هدف با یکدیگر مکالمه کنید.

حتی می‌توانید از این فراتر رفته و از یکدیگر در حفظ فلش‌کارت‌ها امتحان بگیرید ، به زبان هدف با یکدیگر بازی و رقابت کنید و یا درباره پادکستی که شب گذشته گوش کرده‌اید بحث کنید.

تمرین روزانه زبان همراه با کسی که باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شود بسیار راحت‌تر است و باعث می‌شود ایده‌های خود را باهم به اشتراک گذاشته و سوالاتتان را از هم بپرسید.

نکته اصلی: برای هر ملاقاتی که دارید تکالیفی از قبل تعیین کنید تا در آن حین به موضوعات پراکنده و غیر مهم نپردازید.

 

۸. پیام های بازرگانی به زبان اصلی را تماشا کنید

معمولا همه افراد از تبلیغات تلوزیونی بیزارند. اما علیرغم کیفیت پایین آن‌ها و به دلیل تکرار بیشمار و استفاده از یک سری کلمات کلیدی خاص، بهترین روش یادگیری زبان هستند. فقط کافی است کلمه تبلیغات را در یوتیوب جستجو کرده تا با سیلی از تبلیغات مواجه شوید.

بهترین نکته راجع به تبلیغات این است که آن‌ها عموما کوتاه و موجز هستند. شما می‌توانید تعدادی از تبلیغات را در تنها ده دقیقه تماشا کنید و یا یکی از آن‌ها را چند بار تکرار کنید تا به طور کامل نسبت به کلمات و معانی آن‌ها تسلط یابید.

نکته اصلی: برای یادگیری طیف خاصی از واژگان می‌توانید پیام بازرگانی مرتبط را پیدا کنید. برای مثال اگر می‌خواهید واژگان مرتبط با اتومبیل را یاد بگیرید بهتر است انتخاب پیام بازرگانی خود را به تبلیغات خودرو محدود کنید.

اگر در طول روز تنها ده دقیقه زمان استراحت دارید، بعد از خواندن این مقاله می‌توانید از روش‌های گفته شده همزمان با نوشیدن قهوه استفاده کنید. مطمئنا این تجربه برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

 

منبع: fluentu.com