برای یادگیری زبان چگونه برنامه ریزی کنیم؟

برای یادگیری زبان چگونه برنامه ریزی کنیم؟


یادگیری زبان علاقه و خواسته قلبی بسیاری از افراد در سنین مختلف است. نیاز به دانستن زبان‌های خارجی بخصوص زبان انگلیسی از جمله مواردی است که همواره افراد را ترغیب به شروع یادگیری این زبان می‌کند. اما نکته مهم این است که اگر افراد برنامه‌ریزی درستی برای شروع یادگیری نداشته باشند، طی زمان کوتاهی تلاش‌های خود در جهت یادگیری را با اهداف خود همسو نمی‌یابند و از ادامه دوره‌ها دلسرد می‌شوند. این امر باعث هدر رفت زمان، تلاش و هزینه آن‌ها است.

 

مراحل برنامه‌ریزی برای یادگیری زبان خارجی
مراحل برنامه‌ریزی برای یادگیری زبان خارجی

در اینجا شما را با مراحل برنامه‌ریزی برای زبان‌آموزی آشنا می‌کنیم:

  1. اولین چیزی که باید به آن فکر کنید این است که قصد یادگیری چه زبانی را دارید و چه جنبه‌ای از این زبان برای شما اهمیت دارد. مثلا اگر به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید، باید تعیین کنید که هدف شما یادگیری مکالمه است یا نامه نگاری انگلیسی و یا توانمندی مطالعه متون انگلیسی و مهارت درک مطلب و یا اینکه برای ادامه تحصیل یا مهاجرت به آیلتس نیاز دارید.
  2. در گام دوم باید به این موضوع فکر کنید که برای رسیدن به این هدف چقدر زمان دارید یا حاضر هستید چه میزان از وقت و عمر خود را صرف رسیدن به این هدف کنید. ۲ ماه، ۸ ماه، یکسال و یا حتی چند سال.
  3. گام سوم این است که از خود بپرسید برای رسیدن به این هدف بزرگ و مهم، چقدر حاضر به تغییر برنامه زندگی‌تان هستید و چقدر از وقت روزانه و هفتگی‌تان را می‌توانید به مطالعه این زبان و انجام تمرین‌های آن اختصاص دهید.
  4. در گام چهارم باید تعیین کنید بودجه‌ای که برای رسیدن به هدف یادگیری زبان در اختیار دارید چقدر است؟ چند صد هزار تومان و یا چند میلیون تومان و اینکه چه موقع قادر به پرداخت شهریه هستید؟ ماهانه چقدر و در کل چه بودجه‌ای در اختیار دارید.
  5. در این مرحله باید به دنبال یک مرکز آموزش زبان‌های خارجی خوب باشید. حتما با چند مرکز تماس بگیرید و بر اساس اطلاعاتی که تلفنی به شما می‌دهند 3 یا 4 مورد را انتخاب کرده و برای مشاوره و تعیین سطح به آن‌ها مراجعه کنید.
  6. ارزیابی کنید که از بین مراکز انتخاب شده، کدام یک هنگام معرفی دوره، از شما نیازسنجی کرده و دوره پیشنهادی‌شان با شرایط شما مطابقت و مطلوبیت بیشتری دارد. مثلا اگر هدف شما یادگیری مهارت مکالمه یک زبان خارجی است، کلاس‌های شلوغ برای شما اتلاف وقت و هزینه است و اثربخشی در کلاس‌های کم جمعیت بیشتر می‌باشد.

یا مثلا اگر شما ۷ ماه تا رسیدن به مدرک آیلتس زمان دارید، برنامه صفر تا صد دوره آموزشی خود را از مشاورتان در مرکز آموزشی بخواهید و اطمینان حاصل کنید که واقعا طی این بازه، البته به شرط تلاش خود، رسیدن به هدف برایتان ممکن باشد.

  1. حال که با تحقیق و ارزیابی، مرکز آموزش زبان مناسب را انتخاب کردید، خود را به برنامه پیشنهادی مرکز متعهد کنید. مثلا اگر طی دوره آموزشی از شما خواسته شده که روزانه نیم ساعت به مطالعه زبان بپردازید، حتما آن را انجام دهید و اگر روزی به علت مشغله نرسیدید، همان زمان را تا آخر هفته در رو دیگر جبران کنید.

برای همه زبان‌آموزان عزیز در سراسر ایران آرزوی موفقیت در فراگیری شایسته زبان را داریم.

مشاورین ما در آکادمی زبان‌های خارجی نوبل با لبخند پاسخگوی سوالات شما و راهنمای شما در انتخاب مسیر زبان‌آموزی‌تان هستند.

تماس با ما

۰۲۱۸۸۵۶۲۷۳۶

۰۲۱۸۸۵۶۲۷۳۸