تقویت مهارت شنیداری در زبان انگلیسی

تقویت مهارت شنیداری در زبان انگلیسی


اگر توجه کرده باشید، کودکان زبان اول خود را با گوش دادن به صحبت‌های دیگران یاد می‌گیرند. به همین علت است که گوش کردن، روشی طبیعی و اساسی برای دسترسی به زبانی جدید در نظر گرفته می‌شود. که البته از نظر بسیاری از زبان‌آموزان، مهارت شنیداری، یکی از سخت‌ترین چهار مهارت یادگیری زبان است. احتمالا سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که برای تقویت ظرفیت شنیداری در زبان انگلیسی چه کار باید کرد؟ خب، قبل از شروع باید بدانید که بهبود مهارت گوش کردن مانند سایر مهارت‌ها، نیاز به زمان و تلاش دارد. همان طور که همه می‌دانیم “نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود”.

 

در اینجا به برخی راهکارهای موجود برای بهبود مهارت شنیداری در انگلیسی می‌پردازیم.

 

تا جایی که می‌توانید به مکالمات انگلیسی گوش کنید
تا جایی که می‌توانید به مکالمات انگلیسی گوش کنید

 

اولین و مهمترین راهكار این است که تا جایی که می‌توانید به مکالمات انگلیسی گوش کنید. به هر چیزی که به زبان انگلیسی است توجه کنید. اخبار تلویزیون، برنامه رادیویی، ویدئوها در یوتوب، فیلم یا حتی موسیقی.. . خودتان را در انگلیسی غرق کنید.

وقتی که شروع به گوش کردن مرتب می‌کنید، باید بپذیرید که شما همه چیز را متوجه نمی‌شوید. این امر طبیعی است. حتی اگر بعد از مدتی باز هم متوجه نمی‌شدید، نگران نباشید. در این مرحله تنها به کلیت محتوا توجه کنید و جزئیات را نادیده بگیرید. از همه مهمتر اینکه تلاش کنید از ترجمه کردن تک تک لغات به زبان مادری خودتان فاصله بگیرید. چرا که این کار گوینده را از شنونده جدا می‌کند.

 

خواندن و گوش کردن همزمان برای تقویت مهارت شنیداری
خواندن و گوش کردن همزمان برای تقویت مهارت شنیداری

 

قدم دوم این است که فرایند گوش کردن را با هدف و جدیت انجام دهید. Paul Nation تکنیک‌های متفاوتی را برای تقویت مهارت شنیداری پیشنهاد می‌کند. این تکنیک‌ها شامل خواندن همزمان با گوش دادن، نوشتن و گوش کردن مکرر می‌شوند. در اولین تکنیک، از مهارت خواندن برای بهبود شنیدن استفاده می‌شود. با این روش، زبان‌آموزان لغات بیشتری می‌آموزند و همزمان مهارت مکالمه خود را بهبود می‌بخشند. زیرا از این طریق متوجه می‌شوند که یک کلمه چطور خوانده و نوشته می‌شود. در یادداشت کردن، شما باید بارها جملات کوتاه را پخش کرده تا بتوانید آن را به صورت نوشته درآورید. می‌توانید فایل صوتی را متوقف کرده و یا آنرا به عقب برگردانید و مجددا روی جمله مورد نظر تمرکز کنید. این کار مهارت شنیداری را تقویت می‌کند.

تکنیک سوم، گوش کردن مکرر فیلم‌های کوتاه با زیرنویس است. هرچه محتوای مورد نظر بیشتر تکرار شود، تسلط شما بر آن بیشتر می‌شود. امروزه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های آموزش زبان متعددی وجود دارند که محتوای با کیفیت بیشماری را برای تمرین مهارت شنیداری ارائه می‌کنند که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از آنها استفاده کنید.

منبع: ejoy-english.com