چگونه همزمان با کار کردن به صورت تمام وقت، یک زبان خارجی یاد بگیریم

چگونه همزمان با کار کردن به صورت تمام وقت، یک زبان خارجی یاد بگیریم


یادگیری یک زبان خارجی ممکن است زمان‌گیر و طاقت‌فرسا به نظر آید. شاید هم احساس کنید که هیچ وقت زمان کافی برای مطالعه کتاب‌های آموزش گرامر و یا حافظه خوبی برای به خاطر سپردن اشکال مختلف یک فعل ندارید.

از آنجا که باید از 9 صبح تا 5 عصر کار کنید، نه تنها وقت خالی ندارید بلکه ذهن شما نیز برای یادگیری، خسته و ناتوان است. در این شرایط گاهی پیدا کردن زمان کافی برای معاشرت با دیگران و یا حتی انجام وظایف پدر و مادری نیز غیر ممکن می‌شود.

 

پنج راهبرد برای یادگیری زبان همزمان با کار تمام وقت

 

 1. بهانه تراشی نکنید

این مهمترین مرحله است. شما باید به این ذهنیت برسید که از پس این کار بر خواهید آمد. انجام همزمان یک حرفه با یادگیری یک زبان ممکن است سخت به نظر برسد ولی غیرممکن نیست.

با یک برنامه‌ریزی قاعده‌مند، اساتید خوب، تاکتیک‌های مدیریت زمان و پارتنر زبان، شانس موفقیت شما افزایش می‌یابد. در مورد این راهکارها بعدا صحبت خواهیم کرد اما اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که در یک کاغذ بهانه‌هایی که مانع تلاش شما شده‌اند را بنویسید. برای مثال می‌توانید بگویید:

 • کارتان درگیری ذهنی زیادی برایتان ایجاد می‌کند و به همین علت تا پایان روز ذهنتان خسته‌تر از آن است که بتوانید قواعد و کلمات جدید را به خاطر بسپارید.
 • زندگی اجتماعی شلوغی دارید که باعث می‌شود اکثر عصرها (تنها زمانی که می‌توانید به یادگیری اختصاص دهید) زمان خالی نداشته باشید.
 • بعد از سرکار بلافاصله باید به امور خانه و خانواده برسید و در این میان زمانی برای اختصاص به کلاس‌های آموزش زبان ندارید.
 • از آنجایی که شغلتان بسیار پراسترس است نمی‌توانید استرس یادگیری چیز جدید دیگری را نیز تحمل کنید.

این موانع ناشی از درک نادرست نسبت به روند یادگیری و یا فقدان یک راهنمای خوب است.

خوب است بدانید که یادگیری زبان امری لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است که به هیچ وجه نباید در شما استرس ایجاد کند. اگر یادگیری به شیوه‌ای درست صورت گیرد خواهید توانست آن را به گونه‌ای ماهرانه در روزهای کاری خود بگنجانید. این کار نه تنها شما را از زندگی اجتماعی‌تان دور نمی‌کند بلکه به آن رنگ می‎بخشد. علت این اتفاق را در موارد 3 و 4 خواهید یافت.

 

در یادگیری یک زبان خارجی ابتدا اولویت‌بندی و سپس برنامه‌ریزی کنید
در یادگیری یک زبان خارجی ابتدا اولویت‌بندی و سپس برنامه‌ریزی کنید

 

 1. یک هدف و یک برنامه مشخص داشته باشید

مجددا تکرار می‌کنم، یادگیری یک زبان خارجی همزمان با کار کردن امکان‌پذیر است. اما بخاطر محدودیت زمان، نیاز دارید که اولویت‌بندی کنید. به این منظور، دلایل خود را برای یادگیری زبان دوم یا سوم مطرح کنید.

اگر در حال یادگیری زبانی هستید که بتوانید به منابع کاربردی مرتبط با حرفه خود که خوب یا به حد کافی به زبانتان ترجمه نشده‌اند، دسترسی داشته باشید، روی مهارت خواندن تمرکز کنید. یعنی دایره لغات خود را گسترش دهید و گرامر زبان را خوب یاد بگیرید. برعکس، گوش کردن به اخبار روز دنیا با توجه به هدفتان بی‌ربط است و حتی ممکن است برایتان دلسرد‌کننده باشد. در این شرایط سعی کنید از هدر دادن تلاشتان برای پیشرفت در تمام مهارت‌ها خودداری کنید و روی یک یا چند مهارت خاص تمرکز کنید.

فرض کنید فرصتی در کشور ژاپن در یک موقعیت خوبی که به دنبال آن هستید برایتان پیش آمده و به این منظور قصد کرده‌اید زبان ژاپنی یاد بگیرید. در این شرایط مکالمه مبتدی به زبان ژاپنی به سرعت به شما کمک می‌کند که بتوانید در محل کار و همچنین در شهر جدید مستقر شوید. نباید خیلی درگیر املای درست کلمات و یا گرامر شوید و در عوض روی توانایی صحبت کردن و درک مکالمات روزمره تمرکز کنید. زمان ارزشمند شما نباید صرف یادگیری حالات رسمی این زبان شود. پایه این زبان را یاد بگیرید و سعی کنید بتوانید منظور خود را نیز به دیگران بفهمانید.

وقتی اولویت‌هایتان برایتان مشخص شد، برنامه‌ریزی کنید. اگر یک مدرس خصوصی زبان دارید اولویت‌های خود را با او در میان بگذارید و به او بگویید که دقیقا به تقویت کدام مهارت نیاز دارید و برای کلاس و تمرین زبان چقدر زمان در اختیار دارید. صحبت درباره عادات، روال و علایقتان نیز برای یافتن بهترین رویکرد آموزشی از اهمیت زیادی برخوردار است.

مثلا اگر روزانه 30 دقیقه در حال رفت و آمد هستید و به ورزش علاقه دارید، گوش دادن به یک پادکست با موضوعی ورزشی به زبانی که در حال یادگیری آن هستید، مکملی عالی در فرآیند آموزشی شماست.

 

 1. یادگیری زبان را در برنامه‌های روزانه خود قرار دهید

برنامه‌ریزی قطعی به صورتی که روزانه یک ساعت خاص برای یادگیری وقت بگذارید، با داشتن یک شغل تمام وقت کمی دشوار به نظر می‌رسد. ولی می‌توانید آن یک ساعت را در طول روز پخش کنید.

 به زمان خارج از محل کار فکر کنید. فعالیت‌هایی مانند شستن ظروف و اتوکشی لباس‌ها که به طور روتین و مستمر انجام می‌دهید، از نظر ذهنی شما را درگیر نمی‌کنند و می‌توانید حین انجام آن‌ها به تمرین زبان بپردازید.

سعی کنید وقتی در حال آشپزی هستید به رادیو گوش کنید. گاهی توجهتان را به صداها جلب کنید و تلاش کنید که مکالمات را متوجه شوید و گاهی نیز تنها با شنیدن صداها، گوشتان را با زبان یک گوینده بومی آشنا کنید.

راه دیگر برای یادگیری زبان، ترکیب آن با سرگرمی‌ها است. وقتی در حال انجام فعالیت مورد علاقه خود هستید ذهنتان فعال است و به همین علت ترکیب این دو، به افزایش اشتیاق شما در یادگیری نیز کمک می‌کند.

مثلا اگر به مطالعه علاقه دارید و در حال یادگیری زبان فرانسه هستید، آن را با خواندن کتابی مثل “نیکولا کوچولو” شروع کنید. اگر هم آشپزی فعالیت مورد علاقه شماست و می‌خواهید اسپانیایی یاد بگیرید، درست کردن “tortilla de patata” پیشنهاد خوبی است. سعی کنید مواد اولیه و روش تهیه این غذا را به زبان اسپانیایی مطالعه کنید. هرچند ممکن است برخی لغات را متوجه نشوید و غذایتان خوب از آب در نیاید اما به مرور زمان مطمئنا پیشرفت خواهید کرد و از این تجربه لذت خواهید برد.

 

 1. در پیدا کردن پارتنرهای زبان خلاق باشید

بسیاری از افراد از نداشتن کسی که بتوانند خارج از کلاس با او به تمرین زبان بپردازند، شکایت می‌کنند. حتی آن‌هایی که در کشوری زندگی می‌کنند که زبان رسمی آن‌ها زبانی است که مشغول یادگیری آن هستند. این امر شاید عجیب باشد اما حقیقت دارد.

همزمان با بزرگ‌تر شدن شبکه های ارتباطی آنلاین ما (700 دوست در فیسبوک و 400 دنبال‌کننده در اینستاگرام)، چرخه زندگی واقعیمان در حال کوچک‌تر شدن است و تنها خانواده و تعداد انگشت شماری از دوستان دوران کودکی برایمان باقی مانده‌اند که به ما نزدیک هستند. اگر بتوانید یکی از این افراد را به عنوان پارتنر انتخاب کنید بهترین حالت است اما به ندرت پیش می‌آید که این تعداد افراد محدود هدف مشترکی با شما داشته باشند.

حال چه باید کرد؟

در این شرایط باید کمی خلاقیت به خرج دهیم و به سراغ برخی اپلیکیشن‌های زبان (مانند hellotalk، tandem، wakie و…) برویم. این اپلیکیشن‌ها جایگزین خوبی برای تالارهای گفتگو هستند. برخی از این تالارها همچنان وجود دارند اما از آنجا که افراد با اهداف متفاوتی وارد شده‌اند، آن‌ها را توصیه نمی‌کنیم.

با این حال تنها به ابزار آنلاین اکتفا نکنید. کمی تلاش کنید و در محله خود کسی را به عنوان پارتنر پیدا کنید. اگر در شهر بزرگی زندگی می‌کنید که در آنجا دانشگاه وجود دارد، در کلوپ‌های زبان آن‌ها عضو شوید. اگر قصد یادگیری زبان چینی را دارید به یک رستوران چینی بروید و سعی کنید با کارکنان آن، زبان چینی را تمرین و صحبت کنید.

 

گوش کردن به پادکست‌های زبان هنگام رفت و آمد به محل کار راهکار مناسبی برای یادگیری زبان است
گوش کردن به پادکست‌های زبان هنگام رفت و آمد به محل کار راهکار مناسبی برای یادگیری زبان است

 

 1. یادگیری همزمان با کار

کار شما تقریبا یک سوم از روزتان و گاهی بیشتر از آن (به علت رفت و آمد) را به خود اختصاص می‌دهد. بی توجهی به این بخش از زمان و عدم اقدام به یادگیری، هدر دادن قسمت زیادی از روز است.

چند راهکار برای بهبود مهارت‌های زبانی حین انجام کار:

 • گوش کردن به پادکست‌های زبان هنگام رفت و آمد به محل کار
 • مرور لیست کلمات جدید هنگام نوشیدن قهوه
 • شرکت در رویدادهایی که در آن علاقه‌مندان به زبان و گوینگان بومی، شرکت می‌کنند تا به تبادل زبان و فرهنگ خود با یکدیگر بپردازند.
 • برای پوشه‌ها و فایل‌های خود اسامی جدیدی به زبان جدید بگذارید
 • اگر به گوش دادن به موسیقی همزمان با کار کردن علاقه دارید سعی کنید موسیقی‌هایی به زبان خارجی گوش دهید

 

این پنج استراتژی به شما کمک می‌کند که ضمن موفقیت در شغل خود، یک زبان خارجی را نیز بیاموزید.

آیا قصد دارید یک بار و برای آخرین بار یادگیری زبان را به طور جدی شروع کنید؟ کلاس‌های حضوری و آنلاین آکادمی نوبل، بهترین پیشنهاد ما برای یادگیری زبان با سرعت و کیفیت بالا است. با کمک اساتید مجرب و حرفه‌ای نوبل می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید و در مسیر درست قرار بگیرید.

 

جهت ثبت درخواست مشاوره و تعیین سطح رایگان در آکادمی زبان نوبل کلیک کنید