یادگیری کلمات و تلفظ صحیح ‌آن‌ها

یادگیری کلمات و تلفظ صحیح ‌آن‌ها


یادگیری کلمات ، معانی و روش استفاده کردن از ‌آن‌ها به مراتب سخت‌تر و زمان‌برتر از یادگیری تلفظ صحیح ‌آن‌ها است. اما علت این امر چیست و چگونه می‌توان فرآیند یادگیری لغات و کاربرد آن‌ها را تسهیل کرد؟

 

تعداد خیلی محدودی از افراد به علائم فونتیک توجه می‌کنند
تعداد خیلی محدودی از افراد به علائم فونتیک توجه می‌کنند

 

یادگیری تلفظ صحیح کلمات

 اکثر افراد از روش ساده گوش کردن به فایل‌های صوتی که اکثر دیکشنری‌ها فراهم کرده‌اند، استفاده می‌کنند. به این صورت که کلمه جدید را وارد دیکشنری کرده و چند بار به نحوه تلفظ آن گوش می‌دهند و سپس آن را تکرار می‌کنند. در این میان تعداد خیلی محدودی از افراد هستند که به علائم فونتیک (علائم آوایی حروف صدادار و بی‌صدا) نیز که مقابل هر کلمه نوشته شده است، توجه می‌کنند.

 

یادگیری کلمات و معانی آن‌ها

یکی از ساده‌ترین روش‌های یادگیری کلمات جدید، چک کردن معنی هر لغت در دیکشنری و پیدا کردن چند مثال با استفاده از کلمه مورد نظر است. گروهی از افراد تنها به معنی کلمات بسنده کرده و به کاربرد کلمه در جملات اهمیتی نمی‌دهند. این افراد در یادگیری و به کار بردن لغات در شرایط واقعی دچار مشکل می‌شوند. در فرآیند یادگیری لغات ، سعی کنید علاوه بر آشنایی با معانی و کاربرد ‌آن‌ها در جملات گوناگون، مترادف‌ها و متضادهای ‌آن‌ها را نیز یاد بگیرید.

از آنجا که بسیاری از کلمات بخصوص فعل‌ها، به روش‌های مختلفی می‌توانند استفاده شوند، روند یادگیری پیچیده‌تر می‌شود. بنابراین سعی کنید کاربرد دقیق کلمات و روش‌های مختلف استفاده از ‌آن‌ها را در مثال‌هایی که در دیکشنری‌ها وجود دارند، مطالعه کنید.

 

یادگیری تلفظ صحیح کلمات بسیار ساده‌تر از یادگیری معانی کلمات هستند
یادگیری تلفظ صحیح کلمات بسیار ساده‌تر از یادگیری معانی کلمات هستند

 

به طور کلی یادگیری تلفظ صحیح کلمات بسیار ساده‌تر از یادگیری معانی کلمات هستند. افراد هنگام مکالمه و تلفظ لغات با ابهام کمتری مواجهند زیرا با صداهای مختلف در زبان انگلیسی آشنا هستند و می‌توانند ‌آن‌ها را ادا کنند.

 اما افراد هنگام انتخاب لغت مناسب حین مکالمه با ابهام بیشتری رو به رو هستند زیرا در برخی موارد می‌توان از بیش از یک کلمه استفاده کرد که برخی مناسب، برخی عالی و برخی نادرست هستند. برای مثال دو جمله “shut the door” و “slam the door”، هر دو به معنای بستن در هستند اما استفاده از هر کدام از لغت‌های shut و slam بسته به چگونگی این عمل انتخاب می‌شوند. از لغت shut زمانی استفاده می‌کنیم که در را خیلی عادی می‌بندیم ولی لغت slam را وقتی به کار می‌بریم که در را با شدت می‌بندیم. همین امر است که یادگیری و کاربرد لغات را پیچیده می‌کند.

این پیچیدگی در مورد اسامی ‌به ندرت دیده می‌شود. برای مثال ما در مورد استفاده از لغت cucumber هیچ گاه دچار ابهام و سردرگمی ‌نمی‌شویم زیرا برای این لغت جایگزین دیگری وجود ندارد.

در مجموع اگر بخواهیم فرآیند یادگیری تلفظ لغات را با یادگیری کلمات و کاربرد آن‌ها مقایسه کنیم باید بگوییم که اولی پیچیدگی کمتری دارد زیرا تنها یک روش برای تلفظ صحیح یک کلمه وجود دارد. در حالی که برای انتخاب واژه درست از لحاظ معنایی، گزینه‌های مناسب زیادی را باید ارزیابی کرد و در کمترین زمان بهترین را انتخاب نمود.