ده روش آسان یادگیری زبان انگلیسی

ده روش آسان یادگیری زبان انگلیسی


صحبت کردن به زبان‌ انگلیسی همراه با اعتماد به نفس بالا، برای همه زبان‌آموزان اولویت اصلی است. نکته قابل توجه این است که مهارت گفتاری زبان با هیچ مهارت دیگری قابل جایگزین شدن نمی‌باشد. در مقاله زیر فارق از سطح زبانی، می‌توانید راهکارهای کارآمد آموزشی را دنبال کنید.

 

اولین چیزی که از زبان‌آموزی به ذهن ما خطور می‌کند، کوهی از کتاب‌های آموزش زبان است
اولین چیزی که از زبان‌آموزی به ذهن ما خطور می‌کند، کوهی از کتاب‌های آموزش زبان است

 

۱. صمیمی شدن

اولین چیزی که از زبان‌آموزی به ذهن بیشتر زبان‌آموزان خطور می‌کند، کوهی از کتاب‌های آموزش زبان، حفظ کردن لیستی از واژگان و استفاده از فلش‌کارت است. هرچند همه این موارد به نوبه خود روش‌هایی مفید و موثر هستند اما بیشتر زبان‌آموزان از جنبه فعال یادگیری مثل بازی، تکرار، گوش کردن و کشف کردن غافل شده‌اند. مطالعات آموزشی حاکی از آن است که بهترین راه یادگیری زبان، تکرار و تقلید است. گوش کردن به افراد ‌و دقت در تلفظ کلمات و حتی تکیه صدا در اصطلاحات، یکی از بهترین راهکارهای تقویت و ارتقا سطح زبان است.

۲. یادگیری کلمه به کلمه ممنوع

آیا از حفظ کردن لیست واژگان و نداشتن اعتماد به نفس در مکالمه خسته شده‌اید؟ حالا زمان آن رسیده است که استراتژی خود را تغییر دهید. هر اصطلاحی را به عنوان یک واحد جدانشدنی در نظر بگیرید. گوش دهید ‌و تکرار کنید. برای یک لحظه هم که شده به منظور ایجاد مکالمه‌ای طبیعی، از ترجمه کلمه به کلمه اصطلاحات و فکر کردن به قواعد زبان، خودداری کنید. برای کاربردی‌تر بودن مکالمه، هر چیزی را که می‌شنوید بلافاصله تکرار کنید. در پایان، به جای یادگیری جداگانه کلمات در یک جمله و توجه به چگونگی استفاده از فعل در آن، سعی کنید آن اصطلاح را یکجا به خاطر بسپارید.

۳. یادگیری کاربردی

ذهن انسان از فعال بودن لذت می‌برد. بنابراین نکته مهم این است که در زمان فراغت به تکرار و تمرین اصطلاحات بپردازید. بدون نگاه کردن به یادداشت‌هایتان، کلمات را تکرار کنید. علاوه بر این می‌توانید با کلماتی که اخیرا یاد گرفته‌اید سه جمله بسازید. این همان لحظه‌ای است که از حفظ کردن دست خواهید کشید و شروع به استفاده از دانش زبانی خود خواهید کرد.

۴. بازیگری

رسالت یک بازیگر این است که بعد از خواندن یک متن، آن را به گونه‌ای اجرا کند که برای تماشاچی باورپذیر باشد. این کار با بکارگیری احساسات، اغراق، تمرین و تکرار انجام می‌شود. یکی از روش‌های تمرینی این است که اصطلاحاتی را که به تازگی یاد گرفته‌اید، روی یک تکه کاغذ بنویسید و آنقدر آن را تکرار کنید تا بتوانید براحتی از آن استفاده کنید. مرحله بعدی، خواندن جملات با استفاده از احساسات مختلف است. از اغراق کردن احساسات واهمه نداشته باشید. بعد از گذشت مدت کوتاهی، به آهنگ جملات و اصطلاحات به قدری عادت خواهید کرد که حتی نیازی به فکر کردن نداشته باشید.

۵. به همان اندازه که صحبت می کنید، گوش کنید

سه دلیل عمده مشکلات در فرآیند مکالمه به شرح زیر می‌باشد:

  • خجالت کشیدن از لهجه خود
  • فراموش کردن کلمات کلیدی
  • متوجه نشدن پاسخ گوینده

راه‌حل: با گوش کردن به آهنگ‌ها و تماشای سریال‌های انگلیسی خودتان را در موقعیتی قرار دهید که گوشتان به لهجه‌های متفاوت این زبان در کشورهای مختلف، عادت کند. با این کار متوجه خواهید شد که لهجه‌های مختلفی در دنیا وجود دارند که برای انگلیسی‌زبان‌ها قابل فهم هستند و می‌توانند براحتی باهم ارتباط برقرار کنند. داشتن لهجه فارسی آخر دنیا نیست بلکه بیانگر این مطلب است که شما شهامت یادگیری مهارت جدیدی را داشته‌اید.

۶ .به خودتان گوش کنید و از افراد بازخورد بگیرید

برخی از زبان‌آموزان زبان انگلیسی خیلی خجالتی هستند. بلند خواندن کلمات و اصطلاحات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بهترین راه‌حل این است که هنگام خواندن متون، صدای خود را ضبط کنید. با این کار کم کم به صدای خود به زبان انگلیسی عادت می‌کنید. علاوه بر این می‌توانید، صدای ضبط شده خود را برای بررسی پیشرفتتان در زبان، آرشیو کنید. سپس این فایل‌های ضبط شده را باید به منظور دریافت بازخورد، به فرد دیگری که ترجیحا انگلیسی‌زبان باشد، بدهید. یکی از راه‌های یادگیری زبان این است که آن را در یک کشور انگلیسی‌زبان فرا بگیرید. یادگیری در محیطی انگلیسی‌زبان این امکان را فراهم می‌سازد که هر لحظه از زندگی، به فرصتی برای زبان‌آموزی تبدیل شود. هر چقدر بیشتر با طیف مختلفی از افراد تمرین و تکرار داشته باشید، پیشرفت شما سریع‌تر خواهد شد. چنانچه شرایط زندگی در کشوری انگلیسی‌زبان را ندارید، استخدام معلم خصوصی زبان هم می‌تواند کارآمد باشد.

 

استفاده از تصاویر و کلمات مرتبط، باعث یادگیری موثر‌تر لغات انگلیسی می‌شوند
استفاده از تصاویر و کلمات مرتبط، باعث یادگیری موثر‌تر لغات انگلیسی می‌شوند

۷. یادگیری تصویری

اخیرا یادگیری تصویری، خیلی پرطرفدار شده است. طبق تحقیقات صورت گرفته، تصاویر و کلمات مرتبط، باعث یادگیری موثر‌تر می‌شوند. بنابراین در صورتی که خواستید لغتی را حفظ کنید، می‌توانید از تصاویر خود و یا تصاویر دیگری برای معرفی آن لغت استفاده کنید. بکارگیری این تصاویر در فلش کارد و یا دفترچه یادداشتتان می‌تواند در به خاطر سپردن لغات جدید بسیار موثر باشد.

۸. استفاده از زبان انگلیسی در زندگی روزمره

استفاده از کلمات انگلیسی برای تعریف داستان و زندگی شخصی، به بهبود راندمان یادگیری شما کمک خواهد کرد. بهترین سوال این است که “چطور می‌توانم این اصطلاح را در زندگی شخصی خود استفاده کنم؟”

نکته مهم: با این روش می‌توانید با استفاده از زبان انگلیسی، تجربه‌های شخصی خود را براحتی عنوان کنید.

 

آواز خواندن به زبان انگلیسی باعث افزایش انگیزه و بهبود سطح مکالمه می‌شود
آواز خواندن به زبان انگلیسی باعث افزایش انگیزه و بهبود سطح مکالمه می‌شود

 

۹ .آواز خواندن

طبق تحقیقات انجام شده، یادگیری زبان و موسیقی در یک نمیکره مغز صورت می‌گیرد. آواز خواندن به زبان هدف باعث افزایش انگیزه و بهبود سطح مکالمه می‌شود. علاوه بر این می‌توانید متن آهنگ را دانلود کنید و همزمان به آهنگ گوش دهید. سپس با در نظر گرفتن تلفظ واژه‌ها، با آهنگ هم‌خوانی کنید. بعد از مدت کوتاهی خواهید دید که می‌توانید براحتی و بدون در نظر گرفتن متن آهنگ، همراه با آن بخوانید.

۱۰. اولویت‌بندی کنید

هر فردی برای یادگیری زبان انگلیسی، دلایلی مختص به خود دارد. مهاجرت، موقعیت شغلی بهتر، ارتباط با دوستی انگلیسی‌زبان و علاقه شخصی، می‌توانند دلایل عمده یادگیری زبان محسوب شوند. آیا تا به حال شنیده‌اید که فردی هدف از یادگیری را حرفه‌ای شدن عنوان کند؟ همیشه به خاطر داشته باشید که هدف از یادگیری زبان، برقراری ارتباط و انتقال مفاهیم است، نه حرفه‌ای شدن.

 

منبع: ef.com

 

آموزشگاه زبان انگلیسی تهران, آموزشگاه آیلتس در تهران, بهترین آموزشگاه تافل در تهران, آموزشگاه مکالمه زبان شهرک غرب, تدریس خصوصی زبان تهران