برنامه‌ریزی درست جهت یادگیری زبان

برنامه‌ریزی درست جهت یادگیری زبان


آیا می‌دانستید ‌که بیش از ٦٥٠٠ زبان در دنیا وجود دارد. این تنوع زبان‌ها موهبتی برای بشریت است. اما سوال این‌جاست ‌که چند درصد از افراد به بیش از ٢ یا ٣ زبان مسلط هستند. شاید این تعداد انگشت شمار باشند. با بررسی دقیق‌تر متوجه خواهید شد ‌که یادگیری زبان بیگانه نه تنها به عنوان یک مهارت اصلی در زندگی محسوب ‌می‌شود بلکه افق فکری شما را در درک فرهنگ سایر ‌کشورها دیگر گسترش ‌می‌دهد. دنبال ‌کردن برنامه‌ای جامع و گام به گام در این زمینه باعث ‌می‌شود به مهارت ‌زبان‌آموزی مسلط شوید .

 

اولین گام در زبان‌آموزی تعیین اهداف است
اولین گام در زبان‌آموزی تعیین اهداف است

 

هدف‌گزاری

اولین گام در زبان‌آموزی تعیین صادقانه اهداف است. سفرهای تفریحی، در‌ک مطالب و متون مختلف، برقراری ارتباط و دوستی با دوستان، همکاران و افراد از ‌کشورهای مختلف و یا تدریس زبان، هر کدام می‌تواند هدف شما از یادگیری زبان باشند. رویکرد شما در یادگیری باید متناسب با هدفتان تنظیم شده باشد.

 

برنامه‌ریزی صحیح

نویسنده‌ای فرانسوی در روایتی گفته است: “هدف بدون برنامه‌ریزی تنها یک رویا است”. بنابراین ‌می‌توانید با یک برنامه‌ریزی درست، رویا را تبدیل به واقعیت ‌کنید. از مهم‌ترین موانعی که باید بر آن غلبه کرد، یادگیری زبان با لهجه اصلی است. بنابراین برای از میان برداشتن این سد و ایجاد انگیزه در مسیر ‌زبان‌آموزی، نیاز به برنامه‌ریزی منسجم دارید.

 

منابع

حال ‌که هدف خود را مشخص ‌کرده‌اید باید منابعتان را تعیین کنید. منابع یادگیری باید شامل واژگان، دستور زبان، خواندن، گفتار و نوشتار شود.

 

اینترنت، مادر همه منابع

امروزه بهترین منبع اطلاعات، اینترنت است. سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی برای دسترسی به محتوای آموزشی و ایجاد فلش‌‌کارت‌های دیجیتالی برای یادگیری زبان وجود دارند. از جمله گزینه‌هایی که می‌توانید با آن‌ها شروع کنید عبارتند از:

روزتا استون: برنامه‌ای تعاملی برای تقویت مهارت‌های گفتار، نوشتار و خواندن در زبان جدید است. متد آموزشی آن بر اساس روش یادگیری زبان مادری توسط کودکان می‌باشد.

پیمسلر: نرم‌افزار آموزشی دیگری است که بسته به سطح و نیاز شما در ‌زبان‌آموزی، گزینه‌های بیشتری به شما می‌دهد. مثلا اگر هدف شما یادگیری زبان برای یک سفر یک هفته‌ای باشد، می‌توانید از دوره سریع و آسان آن استفاده کنید. اما اگر هدف شما تسلط کامل در یک زبان است باید یک یا دو دوره کامل را خریداری کنید.

انجمن‌های آنلاین : انجمن‌های آنلاین مختلفی به زبان‌های خارجی وجود دارند. از جمله این انجمن‌ها می‌توان به facebook اشاره کرد که با عضویت در آن‌ها می‌توانید به منابع یادگیری رایگان دسترسی داشته باشید.

 

منابع آموزشی خود را با دقت انتخاب کنید
منابع آموزشی خود را با دقت انتخاب کنید

 

انتخاب ‌کتاب و محتوای آموزشی

اگر قصد دارید یادگیری خود را با کتاب، کتاب کار و یا فایل شنیداری شروع کنید، باید این کار را با دقت انجام دهید. امروزه اکثر کتب آموزشی در بازار بسیار ساده هستند. اگر می‌خواهید پیشرفت داشته باشید باید به برنامه آموزشی خود چیزی را اضافه کنید که تاثیر مثبتی در توانایی‌های شما ایجاد کند.

از آنجا که هیچ یک از ناشران، محتوای کامل و منسجمی ‌برای آموزش زبان ارائه نمی‌دهند، لازم است گزیده‌ای از منابع مختلف را انتخاب کرده و آن‌ها را مطالعه و تمرین کنید. این منابع آموزشی باید شامل دیالوگ‌هایی در موقعیت‌های متنوع شوند، از جمله مراجعه به پزشک، اجاره مسکن، محل کار، استخدام، موسیقی، قرار ملاقات، تعمیر وسایل، مباحث سیاسی، امور مربوط به سلامت، تحصیل و … .

در میان این منابع از فایل‌های شنیداری غافل نشوید، زیرا کتاب به تنهایی فقط به نیمی ‌از مسیر ‌زبان‌آموزی کمک می‌کند. بهتر است دیالوگ‌ها را گوش دهید و آن را حفظ کرده و سپس بلند تکرار ‌کنید. تکرار، نقش اصلی را در فرآیند یادگیری ایفا می‌کند. بهترین منابع آموزشی آن‌هایی هستند که فقط از زبان هدف استفاده می‌کنند و در توضیحات آن از زبان فارسی استفاده نشده است. شما باید خود را به استفاده از زبان هدف از همان ابتدای یادگیری عادت دهید.

 

افراد بو‌می‌ بهترین مدرس شما هستند

دوست شدن با افراد بو‌می ‌و تمرین زبان با آن‌ها یکی از بهترین روش‌های یادگیری است .حتی اگر در ‌کشوری زندگی می‌کنید ‌که زبان هدف در آن استفاده نمی‌شود، راه‌های زیادی برای تمرین و تبادل زبان موردنظر وجود دارد که با استفاده از آن‌ها موقعیت جغرافیایی برای شما بسیار بی‌اهمیت خواهد شد.

 

به هر یک از مهارت‌های زبانی بر اساس اولویتی که برای شما دارند، زمان ویژه‌ای اختصاص دهید
به هر یک از مهارت‌های زبانی بر اساس اولویتی که برای شما دارند، زمان ویژه‌ای اختصاص دهید

 

داشتن برنامه منسجم

در این مرحله می‌دانید چه چیزی را با استفاده از چه منابعی می‌خواهید بیآموزید. حال باید تصمیم بگیرید که روزانه چه میزان زمان می‌خواهید به یادگیری اختصاص دهید. این کار پایه و اساس یک برنامه آموزشی است.

به هر یک از مهارت‌های زبانی بر اساس اولویتی که برای شما دارند، زمان ویژه‌ای اختصاص دهید. توجه داشته باشید که این زمان خالی از هر گونه حواس پرتی و مشغله دیگر باشد. این زمان باید اختصاصا به یادگیری زبان تعلق گیرد. سعی کنید ضمن پایبند بودن به برنامه خود، انعطاف کافی را در آن داشته باشید.

 

به برنامه‌ریزی خود احترام بگذارید و منسجم پیش روید

حال که با موفقیت برنامه خود را ایجاد کرده‌اید، سعی کنید به آن پایبند باشید و یادگیری زبان را هر چه سریع‌تر شروع کنید. همیشه بخاطر داشته باشید که برای برنامه‌ریزی خود ارزش قائل باشید. به تعویق انداختن بزرگترین دشمن شما است ‌که مراحل ‌زبان‌آموزی را ‌کند ‌می‌کند.

بنابراین اینگونه می‌توانید یادگیری یک زبان را با در نظر داشتن یک چیز شروع کنید: “هر تعداد زبان بیشتری بلد باشید، جهان بزرگتری به شما تعلق خواهد گرفت”.