آیا هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی، لغات را فراموش می‌کنید؟

آیا هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی، لغات را فراموش می‌کنید؟


تا به حال در موقعیتی قرار گرفته‌اید که هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی نتوانید لغت مناسبی برای آنچه می‌خواهید بگویید پیدا کنید؟ یا پیش آمده که بدانید در زبان مادریتان از چه کلمه‌ای می‌خواهید استفاده کنید اما مترادف آن را در انگلیسی پیدا نکنید؟

متاسفانه صحبت کردن مانند نوشتن نیست که فرصت مکث و یا فکر کردن داشته باشید تا بتوانید لغت مناسبی را پیدا کنید. باید کلمه مد نظرتان را خیلی سریع پیدا کنید و در غیر این صورت مکث شما باعث از دست رفتن اعتماد به نفس و خراب شدن سخنرانی‌تان می‌شود.

در این نوشته به این مبحث می‌پردازیم که چرا هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی ، مکث‌های طولانی پیش می‌آیند و به منظور کاهش دفعات این اتفاق چه راهکارهایی وجود دارند.

 

اضطراب و کوچک بودن دایره لغات فعال، دو علت اصلی مکث‌های طولانی حین مکالمه
اضطراب و کوچک بودن دایره لغات فعال، دو علت اصلی مکث‌های طولانی حین مکالمه

 

به طور کلی دو دلیل وجود دارد که افراد برای پیدا کردن لغت مناسب به مشکل برمی‌خورند:

  1. اضطراب و یا ترس ناشی از صحبت کردن در جمع

تا به حال در موقعیتی قرار گرفته‌اید که مجبور باشید در برابر گروه کوچکی از افراد صحبت کنید و متن سخنرانی خود را با وجود تسلط کامل در آن، فراموش کنید؟

تنها دلیل این اتفاق  اضطراب و استرس ناشی از سخنرانی شما در برابر جمع است و نه به علت عدم تسلط شما در متن سخنرانی. مطمئنا اگر قرار بود در شرایطی دور از اضطراب صحبت کنید این اتفاق رخ نمی‌داد و براحتی سخنرانی خود را انجام می‌دادید.

 

  1. کوچک بودن دامنه لغات فعال

دلیل دیگری که هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی باعث می‌شود نتوانید واژه مناسبی را پیدا کنید و یا به عبارتی لغتی در نوک زبان شما باشد ولی نتوانید آن را بیان کنید، کوچک بودن دامنه لغات اکتیو یا فعال شما است. منظور از لغات فعال، کلماتی هستند که شما می‌توانید براحتی هنگام صحبت کردن و نوشتن از آن‌ها استفاده کنید.

متاسفانه تعداد بسیار زیادی از لغاتی که می‌دانیم لغات انفعالی هستند. به گونه‌ای که هنگام شنیدن و یا خواندن آن‌ها، براحتی معانی‌شان را متوجه می‌شویم اما نمی‌توانیم در مکالمه و نوشتن از آن‌ها استفاده کنیم.

افرادی که در زمان صحبت کردن دچار مشکل می‌شوند عموما دامنه لغات فعال خیلی کوچکی دارند و به همین دلیل پیدا کردن لغت مناسب حتی در موقعیت‌های دوستانه و مکالمات غیررسمی برایشان کار سختی است.

 

یکی از راهکارهای غلبه بر این مشکل، صحبت کردن و یا سوال پرسیدن در جمع است
یکی از راهکارهای غلبه بر این مشکل، صحبت کردن و یا سوال پرسیدن در جمع است

 

برای غلبه بر این مشکل چه راهکارهایی وجود دارد؟

اگر مکث های طولانی و فراموش کردن کلمات، ناشی از اضطراب زیاد شما است، بهترین راهکار این است که به تدریج خود را در معرض موقعیت‌هایی قرار دهید که از آن واهمه دارید، مثلا  اگر از صحبت کردن یا سوال پرسیدن در جمع وحشت دارید سعی کنید در گروه‌های کوچک سوال بپرسید. مطمئن باشید که این روش تنها روشی است که می‌تواند به شما کمک کند و این مشکل چیزی نیست که بتوانید از آن فرار کنید.

ابتدا با گروه‌های کوچک شروع کنید و کم کم و به طور تدریجی این کار را در گروه‌های بزرگ انجام دهید. مثلاً اگر می‌خواهید تمرین خود را با پرسیدن سوال در جمع شروع کنید، ابتدا با سوالات کوتاه که از قبل هم تمرین کرده‌اید شروع کنید. با این کار اعتماد به نفس شما بالا می‌رود و کم کم می‌توانید سوال‌های طولانی‌تر و فی‌البداهه نیز مطرح کنید.

راه‌حل طولانی مدتی که بتواند به این مشکل کمک کند این است که متن‌های انگلیسی را به صورت مداوم و مرتب بخوانید و یا گوش کنید. در این میان وقتی با لغت جدیدی مواجه می‌شوید، آن را علامت بزنید و معنی آن‌ها را در دیکشنری خود پیدا کنید. مهمتر از همه این که سعی کنید از تمامی آن‌ها استفاده کنید. این روش در دراز مدت به شما جواب می‌دهد. اما گروهی از افراد هستند که می‌خواهند مشکل خود را در زمان کوتاهی برطرف کنند. در ادامه به چند روش که می‌توانند هر چه سریع‌تر به رفع این مشکل  کمک کنند، می‌پردازیم.

بعد از اینکه مکالمه شما به اتمام می‌رسد، لغت‌هایی را که فراموش کرده بودید و باعث به وجود آمدن مکث در مکالمه شما شدند،  به زبان مادری‌تان یادداشت کنید. کلماتی را که یادداشت کرده‌اید، در یک دیکشنری دو زبانه بیابید، به تلفظ صحیح آن‌ها گوش دهید  و چند مثال برای یادگیری کاربرد آن‌ها بخوانید. به شما توصیه می‌کنیم که این کلمات جدید را همراه با چند مثال در جایی یادداشت کرده و سعی کنید از آن‌ها استفاده کنید تا کاملاً در ذهن شما جای گیرند. تفاوت این روش با متدی که قبل‌تر ذکر شد این است که وقتی شما کلماتی را که باعث به وجود آمدن مکث در مکالمه شما شده‌اند، مشخصا پیدا کرده و یادداشت می‌کنید و به خاطر می‌سپارید، به طور مستقیم روی نقاط ضعف خود تمرکز می‌کنید. این کار نقطه تمایز این روش نسبت به گسترش دایره لغات با خواندن و گوش دادن است.

این روش راهی سریع برای کم کردن تعداد دفعات مکث‌های شما حین صحبت کردن است. اما قطعاً برای گسترش دایره لغات فعال خود باید به گوش دادن و خواندن متن‌های انگلیسی  ادامه دهید.

 

این کار چقدر زمان می‌برد؟

خبر خوب این است که ما تقریباً فقط از 2800 کلمه در ۹۰ درصد از ارتباطات خود استفاده می‌کنیم که مطمئناً بسیاری از این کلمات جزو دایره واژگان فعال ما هستند (کلماتی مانند run، eat، sit، walk، bird، road و ..).

این بدان معناست که احتمالاً فقط به چندصد لغت جدید برای فائق آمدن به مکث‌های خود حین صحبت کردن احتیاج دارید. اگر یک فرد عادی باشید این کار برای شما چند ماه طول خواهد کشید و سپس به طور تدریجی می‌توانید دانش واژگان خود را از طریق خواندن و گوش دادن به متن‌های انگلیسی افزایش دهید.

 

با استفاده از روش زیر، تاثیر تمرین‌های خود بیشتر کنید

به صورت مرتب واژگانی که تهیه کرده‌اید را  تکرار و تمرین کنید. هرچه بیشتر از این کلمات استفاده کنید، به طور عمیق‌تری در دایره واژگان شما نهادینه می‌شوند. در نظر داشته باشید که حتماً لازم نیست در انتظار یک مکالمه واقعی باشید تا از این کلمات استفاده کنید. بلکه باید آن‌ها را در تمرین‌های انفرادی خود و با ساخت جملاتی از آن‌ها، استفاده کنید.

 

نکته آخر

اگر در حین صحبت کردن به زبان انگلیسی لغتی را فراموش می‌کنید، به جای اینکه مکث کنید بهتر است از روشی دیگر مانند توصیف کردن آن  لغت به بیانی دیگر، استفاده کنید. هر چه این کار را بهتر انجام دهید، شنوندگان کمتر متوجه انتخاب غیر دقیق واژه شما می‌شوند.

 

موسسه آموزش زبان انگلیسی غرب تهران, آموزشگاه زبان آلمانی شهرک غرب, موسسه زبان ترکی استانبولی غرب تهران, آموزشگاه زبان فرانسه شهرک غرب, آموزشگاه آیلتس در تهران, آکادمی زبان‌های خارجی نوبل