چگونه هنگام مکالمه، از گرامر زبان انگلیسی به درستی استفاده کنیم

چگونه هنگام مکالمه، از گرامر زبان انگلیسی به درستی استفاده کنیم


سوالی که همواره برای زبان‌آموزان وجود دارد این است که چرا با وجود اینکه گرامر زبان انگلیسی را یاد گرفته‌اند و به طور تئوریک به آن مسلط هستند، هنگام صحبت کردن نمی‌توانند از آن‌ها به خوبی استفاده کرده و به طور کل از ذهنشان پاک می‌شوند. یا اینکه باید چند لحظه به آن فکر کرده و سپس از آن‌ها استفاده کنند.

با این حال چطور می‌توان هنگام انگلیسی صحبت کردن، به درستی از گرامر استفاده کرد؟

هنگام مکالمه، زمان کافی برای فکر کردن به قواعد وجود ندارد. شما در این حین نمی‌توانید راجع به انتخاب یک اسم مفعول و یا حرف اضافه، فکر کنید. بنابراین باید بتوانید گرامر درست را سریع استفاده کنید. اما اگر گرامر درست به ذهنتان نرسد چه می‌شود؟ در این حالت شما به دفعات مکث خواهید کرد. زبان‌آموزان زیادی در حین مکالمه خود، برای استفاده درست از گرامر، مکث می‌کنند. اتفاق دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که اعتماد به نفس خود را از دست داده و نسبت به برقراری مکالمه مضطرب شوید.

 

علاوه بر خواندن گرامر و کاربردهایش، سعی کنید از آن‌ها در جملات مختلف استفاده کنید
علاوه بر خواندن گرامر و کاربردهایش، سعی کنید از آن‌ها در جملات مختلف استفاده کنید

 

حال چطور می‌توان حین مکالمه به راحتی از قواعد درست استفاده کرد؟

اولین قدم این است که به تمرین آگاهانه گرامر زبان بپردازیم. بسیاری از زبان‌آموزان، برای مثال درس حال کامل را به طور مکرر می‌خوانند اما هیچ موقع از آن در جمله‌ها و مثال‌های خود استفاده نمی‌کنند. به همین علت است که آن‌ها این گرامر را به طور تئوریک یادگرفته‌اند و می‌توانند آن را در متن تشخیص دهند، اما استفاده از آن را در جملات خود تمرین نکرده‌اند.

بنابراین سعی کنید علاوه بر خواندن گرامر زبان انگلیسی و کاربردهایش، از آن‌ها استفاده کنید. مثلا سعی کنید برای هر قاعده ده جمله بنویسید. یکی از راهکارهای یادگیری زبان این است که با هر فعل یا گرامری که مواجه می‌شوید آن را بالای دفتر خود یادداشت کرده و از آن در جملات متعدد، به اشکال متفاوتی استفاده کنید. این تمرین کمک زیادی به یادگیری می‌کند. با این متد، زبان‌آموزان هنگام صحبت کردن، راحت‌‌تر قواعدی را که تمرین کرده باشند مورد استفاده قرار می‌دهند. و افعال و قواعد گرامری در حین مکالمه، خود به خود به ذهنشان می‌رسند.

زبان مادری خود را در نظر بگیرید. در این زبان شما هیچ موقع به قواعد فکر نمی‌کنید و همه را از قبل می‌دانید. این اتفاق به خاطر تمرینی است که سال‌ها انجام داده‌اید. که این اتفاق نه فقط با شنیدن صحبت‌های دیگران بلکه از طریق استفاده از آن‌ها در جملات خود و اصلاحشان توسط دیگران، در دوران کودکی صورت گرفته است. به همین علت است که هنگام صحبت کردن به این زبان نیازی به فکر کردن به قواعد آن ندارید.

همین کار را در یادگیری زبان انگلیسی انجام دهید. فقط باید تمرین آگاهانه داشته باشید تا بتوانید این الگو‌ها را به ذهنتان بسپارید و به طور طبیعی هنگام مکالمه از آن‌ها استفاده کنید.

اگر به این روش شک دارید می‌توانید به جمله‌ای که از قبل به خوبی می‌دانید مانند “My name is” و سپس اسمتان، فکر کنید. شما احتمالا از این جمله هزاران بار استفاده کرده‌اید و نیازی ندارید که راجع به استفاده از  is یا are و my یا mine فکر کنید. بنابراین این جمله و افعال و ضمایر آن خود به خود و به طور طبیعی به زبانتان می آیند.

همچنین زمانی که در پاسخ به کسی که از شما تشکر کرده است می‌گویید “you’re welcome” ، نیازی به مکث و فکر کردن به شیوه درست استفاده از فعل welcome ندارید.

با تمرین کافی، استفاده از پیچیده‌ترین قواعد گرامری برایتان ساده خواهد شد. بخصوص در سطوح intermediate و pre-intermediate، زمانی که احساس می‌کنید هیچ پیشرفتی ندارید، به این تمرین ها ادامه دهید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

 

نگذارید ترس از اشتباه گرامری، شما را از برقراری مکالمه انگلیسی باز دارد
نگذارید ترس از اشتباه گرامری، شما را از برقراری مکالمه انگلیسی باز دارد

 

در نهایت باید بدانید که محاوره انگلیسی به خوبی از قواعد این زبان پیروی نمی‌کند. بخصوص در جملاتی که طولانی هستند. برای مثال ممکن است در گفتار، جمله ای با but شروع شده و با یک حرف اضافه تمام شود. این حالت در نوشتار نباید رخ دهد ولی در گفتار کمی آزادتر هستیم.

بسیاری از زبان‌آموزان برای استفاده درست گرامر زبان انگلیسی در مکالماتشان، فشار زیادی به خود وارد می‌کنند. اما جملات شما لازم نیست که کاملا بی عیب باشند. هدف از مکالمه انگلیسی، برقراری ارتباط است و شما بدون نیاز به استفاده درست از تمامی جزئیات هم می‌توانید ارتباطی موفق داشته باشید.

پس نگذارید که این وسواس و حساسیت، شما را از صحبت کردن باز دارد. فقط باید صحبت کنید و اگر سوء تفاهم هم ایجاد شد، سعی کنید آن را مجددا توضیح داده و در این حین از دیگران در کامل کردن جمله‌تان کمک بگیرید. اما اجازه ندهید که این اتفاق مانع صحبت کردنتان شود.