شرایط استخدام در آلمان

شرایط استخدام در آلمان


اگر به دنبال اطلاعات برای مهاجرت از طریق نیروی کار در آلمان هستید، زمان و کشور درستی را انتخاب کرده‌اید. آلمان با 45 میلیون نیروی کار که 3.3 میلیون از آن‌ها را کارکنان خارجی تشکیل ‌می‌دهند و با 1.2 میلیون فرصت شغلی، به عنوان بزرگ‌ترین بازار کار در اروپا شناخته شده است و در میان سایر کشورهای اروپایی بهترین شرایط استخدا‌می ‌را برای خارجی‌ها فراهم کرده است. این کشور به منظور حفظ رشد اقتصادی خود، در برخی مشاغل خاص به دنبال استخدام نیروی متخصص خارجی ‌می‌باشد. علاوه بر این، به دلیل رشد منفی جمعیت و افزایش نرخ بازنشستگی، کشور آلمان در حال استخدام هزاران نیروی کار متخصص در زمینه مراقبت‌های بهداشتی از خارج از این کشور است. برای نیروی کار خارجی که دارای مهارت‌ها و صلاحیت‌های اساسی است، پیدا کردن شغلی پردرآمد در آلمان کار چندان سختی نیست.

 

آلمان سومین کشور صادر‌کننده در دنیا است
آلمان سومین کشور صادر‌کننده در دنیا است

 

اقتصاد آلمان ‌و شرایط استخدام

کشور آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و چهارمین غول اقتصاد جهان محسوب ‌می‌شود. افزایش رشد اقتصاد وابسته به تکنولوژی در آلمان به صادرات این کشور وابسته است. آلمان سومین کشور صادر‌کننده در دنیا است. کل نیروی کار در این کشور، ۴۵ میلیون نفر ‌می‌باشد و این در حالی است که نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین بوده و ۴.۲ درصد است. این نرخ در شهر‌های بزرگ این کشور تقریبا صفر است. تنها مناطقی که با پدیده بیکاری مواجه است مناطق روستانشین هستند که اغلب در شمال شرق آلمان واقع شده‌اند. بنابراین آلمان با واردات ۳/۳ میلیون نیروی کار، بیشترین نرخ استخدام نیروی متخصص خارجی را در دنیا به خود اختصاص داده است.

 

بازار کار برای خارجی‌ها

بازار کنونی آلمان 1.2 میلیون فرصت شغلی دارد. این میزان، فرصت قابل توجهی برای نیروی متخصص خارجی است. هر ساله به دلیل رشد پایدار و تحولات ساختاری در اقتصاد این کشور، هزاران فرصت شغلی جدید ایجاد ‌می‌شود. بازار کار این کشور، در بسیاری از زمینه‌های تخصصی و مهم نیاز به نیروی کار ماهر دارد. با توجه به این امر، دروازه‌های شغلی این کشور به روی افراد متخصص از تمام نقاط جهان باز است. علاوه بر این، پیش‌بینی شده است که آلمان به دلیل دارا بودن جمعیت سالخورده، تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۴ میلیون کارمند بازنشسته خواهد داشت. همین امر، شانس استخدام و زندگی در آلمان را برای خارجی‌ها به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

 

قانون کار آلمان، شرایط شغلی خوبی برای کارمندان این کشور فراهم آورده است
قانون کار آلمان، شرایط شغلی خوبی برای کارمندان این کشور فراهم آورده است

 

شرایط کاری 

قانون کار آلمان، شرایط و حمایت شغلی خوبی را برای کارمندان این کشور فراهم آورده است. طبق قانون کار، کارمندان موظف به کار در ۵ روز کاری و حداکثر ۴۰ ساعت کار در هفته ‌می‌باشند. البته اکثر کارمندان 38.5 ساعت در هفته کار ‌می‌کنند. هر کارمند در سال به طور متوسط، ۱۸ روز مرخصی دارد، هرچند که اکثر کارفرما‌ها به کارمندان خود ۲۵ تا ۳۰ روز مرخصی ‌می‌دهند. علاوه بر این، در این کشور ۹ روز تعطیلات رسمی‌و ۶ روز تعطیلات منطقه‌ای وجود دارد. کم‌ترین میزان حقوق در آلمان 8.84 یورو در ساعت است که ماهیانه چیزی حدود ۱،۴۹۸ یورو ‌می‌شود.

 

پرداخت مالیات کسر از حقوق

کشور آلمان سیستم پرداخت مالیات پیچیده‌ای دارد. این میزان از صفر شروع شده و تا حداکثر ۴۵ درصد برای افرادی با درآمدهایی بیش از ۲۶۰،۰۰۰ یورو در سال ‌می‌باشد. مالیات شرکت و سود سرمایه، اضافه بر مالیات بر درآمد (solidarity surcharge)، مکملی مالیاتی است که 5.5٪ بر تمام مالیات بر درآمد بالای 972 یورو محاسبه ‌می‌شود. این در ابتدای در سال 1991 برای پوشش هزینه‌های اتحاد مجدد آلمان، به عنوان مثال پرداخت حقوق بازنشستگی و بدهی دولت آلمان شرقی آغاز شد. این مالیات تکمیلی نیز بر سود سرمایه و مالیات شرکت‌ها قابل پرداخت است.